Reishi

V microboxech se dá úspěšně pěstovat i řada dřevokazných hub. Nejvýznamnější houbou ze skupiny chorošovitých je v TCM pro své léčebné účinky reishi (latinsky Ganoderma lucidum – Ganoderma z Gan, což znamená „lesklý“, Derma znamená „kůže“, a lucideum – „geniální“). Reishi přírodně vyrůstá na kmenech nebo pařezech odumřelých stromů a vytváří v dospělosti polokruhové plodnice, které jsou pokryté vrstvou purpurové až tmavohnědé barvy. Nejpoužívanějším druhem je červená reishi. O reishi byly toho napsány už kvanta. V ČR ale celkově ucelenější soubor informací o reishi chybí. Pokusíme se to napravit.

Staré čínské spisy již z doby před 4000 lety se zmiňují o této houbě jako o léku. Houba byla tak vzácná a pokládána za výjimečně léčivou, že ve starověké Číně byla vyhrazena pouze císařské rodině. Ten kdo ji nalezl, musel odevzdat reshi u císařského dvora. Zatajení a neodevzdání se trestalo smrtí. U Taoistů byla jedním z předních přírodních přípravků při hledání elixíru nesmrtelnosti. Podle čínské tradice byla často nazývána „božská houba nesmrtelnosti“. Číňané dodnes považují reishi za cennější než Žen šen.  Ve známé knize léčiv „Shen Long Ben Tsao“ z doby před 2500 lety, byly všechny známé byliny – v té době jich bylo téměř 400 – zařazené do třech tříd – „vysoce ceněné, neutrální a méně ceněné“. Méně ceněné se používaly na léčbu akutních nemocí. Pro dlouhodobé používání se ukázaly jako nevhodné, protože vykazovaly příliš silné vedlejší účinky. Nasazovaly se při horečkách, infekcích apod. Sem patří i projímadla, uklidňující prostředky a přírodní antibiotika. Do neutrální třídy patřily ty, které měly příznivý vliv na krevní oběh, na trávení a na vylučování a ty, které jsou schopny posílit životní energii těla. V důsledku vedlejších účinků však ani tyto nebylo možno užívat dlouhodobě. Do skupiny vysoce ceněných, nazývaných i „byliny Boha“ patří všechny léčivé prostředky, které jsou bohaté na výživné látky, které posilují tělo, které nejsou jedovaté, nevykazují žádné vedlejší účinky – a proto je možné je užívat pravidelně i dlouhou dobu bez vytvoření návykovosti. Jsou vhodné i pro stabilizování rovnováhy Yin a Yang. Do této skupiny patří žen šen a reishi, ale reishi byla mezi všemi druhy této třídy vždy postavena na první místo.

Reishi hlavní účinné složky: Polysacharidy (více než 100 různých typů, vč.beta-D-glukanů 1-3 a 1-6 – viz chemický vzorec), Gama-D-mannany, Heteropolysacharidy, Glykoproteiny a proteoglykany, Terpeny (popsáno více než 200 terpenů), Ling Zhi-8 protein, Ganodermické kyseliny – triterpeny, Organické germánium, Aminokyseliny, Ergosteroly.

Japonský název REISHI je jeden z nejznámějších obchodních názvů, známější než tradiční čínský název LING ZHI nebo korejský název YEONG JI či vietnamský název NAM LINH CHI. České pojmenování zní poněkud poeticky Lesklokorka lesklá. Většina reishi pochází z profesionálních pěstíren (viz video) na kombinovaných substrátech nebo častěji na připravených kmenech a polenech ve fóliovnících. Vzácněji se vyskytuje v listnatých lesích i v ČR. Celosvětová produkce reishi z pěstíren se pohybuje (odhady z roku 2013) kolem 120 000 tun, z čehož asi 90 000 tun připadá na Čínu.

Revmatoidní artritida a revmatismus, rakovina tlustého střeva, prostaty, prsu, plic, vaječníků, děložního čípku, leukémie, astma, cukrovka, malárie, stařecká osteoporóza, mentální poruchy, deprese, schizofrenie, poruchy zažívání, gastritida, žaludeční vředy, chřipka, kardiovaskulární nemoci jako angína pectoris, vysoký tlak, prostata, lámavost nehtů, nespavost, ateroskleróza, mozková mrtvice, infarkt, nemoci dýchacích orgánů, Parkinsonova choroba, kožní nemoci jako ekzém, opary, bradavice, popáleniny, epilepsie, oční nemoci jako glaukom, zánět sliznice, odchlípnutá sítnice, zánět očního nervu – to je jen stručný výběr nejznámějších problémů a často zmiňovaných pozitivních účinků reishi.

Reishi tak obecně obnovuje správnou funkci buněk, užívá se jako prevence a podpůrná léčba při nádorových onemocněních všeho druhu, dodává minerály, vitamíny a živiny, výrazně pomáhá při alergiích, obnovuje funkci slinivky, snižuje hladinu cukru v krvi, vyrovnává tlak, okysličuje krev, působí na mozkové tonikum, harmonizuje celý imunitní systém, silně detoxikuje organizmus tím, že odstraňuje toxiny z buněk, stabilizuje emoce a opravuje poškozené nervové buňky, zvyšuje odolnost vůči stresu, čistí cévy a rozpouští usazeniny v cévách a tím uvolňuje blokaci cév, snižuje cholesterol a brání kornatění tepen. Uvádí se, že reishi působí mírně alkalicky.

Podle TCM tato houba dokáže pomoci zdravým lidem vůbec neonemocnět. Jak v historii, tak i v dnešní době má preventivní lékařství stále větší význam a v tom je vynikající úkol reishi. Můžeme s ní ochránit naše srdce proti vlivům stresu, posílit náš imunitní systém proti krizovým stavům, zvýšit naši výkonnost tím, že je do krve přivedeno více kyslíku a to vše bez vedlejších účinků. Blahodárnost účinku reishi (i dalších hub) objevily mnohé veterinární přípravky a existuje např. už řada seriózních studií a pojednání o účincích reishi na psy a kočky. V různé podobě se tak na trhu objevují rozpustné prášky i žvýkací tablety určené speciálně pro psy, nejčastěji v kombinaci s čajovými extrakty.

Řada výzkumů z poslední doby preferuje speciální extrakty, tekuté koncentráty, čaje nebo výluhy před práškovou formou. Na trhu existuje spousta přípravků na bázi mleté sušené reishi ve formě tobolek nebo prášku. Prášková forma je určitě nejjednodušší na výrobu i distribuci. Tato forma je ale podle mnoha odborníků nejméně zdravotně vhodná a zároveň dost drahá. Některé účinné látky z reishi sušiny jsou pro tělo téměř nedostupné. Na vině jsou enzymy chitinázy, které v našich žaludečních kyselinách téměř absentují. Chitinázy jsou hydrolytické enzymy, které rozkládají glykosidické vazby v chitinu. Chitin je hlavní složkou buněčné stěny reishi (i dalších dřevokazných hub), ale mj. taky hmyzu, červů, humrů a krabů. Některé prameny uvádějí, že oproti tekutým extraktům, čajům a výluhům, příjme organismus většinou jen pouhých 2-4% biologických účinných látek obsažených v reishi. Více o chitinu a formách absorbce v rubrice Reishi a chitin. Lidský organismus jich vstřebává tedy jen minimum a zbytek opouští tělo přirozenou cestou bez dalšího využití. Muselo by se absorbovat velké množství sušiny, biochemici uvádějí až desítky gramů denně, což zatěžuje nejen organismus, ale je i dost nákladné. Rovněž TCM jednoznačně preferuje tekutou výluhovou formu nebo čaje známé přes 3000 let. TCM nikdy nepoužívala práškovou nebo syrovou formu pro přímé použití. Podle TCM vždy musela sušená nebo syrová reishi projít alespoň jednou digescí horkou vodou, aby se zamezilo i možným bakteriálním vlivům.

Objektivní kritikou prošly, především z řad čínských lékařů a TCM specialistů, různé přípravky jen s minimálním obsahem reishi. Tyto přípravky se staly hlavně předmětem různých aktivit multilevelových prodejců. Jako příklad uvádějí „Ganoderma“ výrobky, které např. v čaji nebo v kávě obsahují 98% čaje (resp. 98% kávy) a jen mizivých 2% „extraktů“ z reishi, což postrádá jakýkoliv smysl. Je to stejná hloupost, jako když smícháte 98 gramů bůčku s 2 gramy šunky a následně tuto směsku budete vydávat za libové šunkové maso. „Ganočaj“ obsahuje v 2 gr. sáčku stopových 40 mg reishi a v celé krabičce tak max. 800 mg. Běžně dostupné tablety s reishi extraktem obsahují 400-600 mg extraktu v jediné tabletě ! Jen tak na okraj, výše zmíněné žvýkací tablety pro psy, obsahují v jedné tabletě pro 5-10 kg vážícího hafana, 175 mg. extraktu z reishi a 125 mg. extraktu ze zeleného čaje. Tradiční čínské nebo japonské sáčkované reishi čaje obsahují 100% reishi a kombinované čaje obsahují 50-70% extraktu z reishi, které jen doplňuje zelený nebo černý čaj, případně další rostlinný extrakt. Tento MLM má zákaz působení v Číně (stejně jako v Japonsku a Korei), ale příklady můžeme bohužel najít v tuzemsku. Běžně se mimochodem různé čaje v 2 gr. sáčcích zalévají v objemu 1/4 litru (prostě hrnek čaje). Pokud máte pocit, že z vás někdo dělá hlupáka a doporučuje 2 gramy zeleného čaje zalít 1,5 litrem vody „pro přípravu chutného a kvalitního čaje“ a připomíná vám to až nápadně praktiky tzv. šmejdů, nejste daleko od pravdy. Tento „reishi gano čaj“ je nabízen za cenu přes 500,- Kč... Kvalitnější zelené čaje, i s větším obsahem balení jako např. 25 x 2 gr. čaje, pořídíte v ČR běžně za 30-40,- Kč. Komentovat různé "zaručeně léčivé" reshi čaje a reishi kávy (s obsahem reishi extraktu pod 20%), i s cenou přes 1000,- Kč, by bylo jen výkladem (a ztrátou času) o lidské hlouposti a tuposti.

Různé ty novodobé ganočaje, ganokávy, ganočokolády, ganosušenky nebo ganobonbóny jsou z hlediska zdravotního přínosu, podle TCM specialistů, prostě k ničemu. Sice neublíží, ale více od nich neočekávejte (kromě útoku na vaši peněženku). Čína považuje svoje Lingzhi za téměř národní dědictví, vycházející z historie a tradic TCM, a její odborníci jsou proto velmi kritičtí k devastaci nesporných předností reishi různými komerčními zásahy.

reishi-landscape-2641555_640

V přímé konzumaci má reishi mezi dřevokaznými houbami zvláštní postavení. Použití houbové biomasy je pro organismus vhodnější (především v gastronomii) u hlívy ústřičné, hlívy královské, shii-take, nameko atp. s nízkým obsahem chitinu, ale určitě ne u reishi. Reishi je svým způsobem zázrak, protože obsahuje více než 200 aktivních prvků, které lze rozdělit na ve vodě rozpustné, organicky rozpustné a těkavé sloučeniny. Mezi hlavní prvky patří polysacharidy, triterponoidy, glykoproteiny, adenosin a organické germánium,  z nichž každý má své vlastní vynikající léčivé účinky. Oproti jiným (i dřevokazným) houbám s obsahem vody kolem 90%, čerstvá reishi obsahuje cca 70-75% vody.

Polysacharidy, jako nejaktivnější složka reishi, posilují imunitní systém a snižují vedlejší účinky chemoterapie. Polysacharidy podněcují v imunitním systému zvýšenou aktivitu makrofágů – tzv. buněk požíračů – které jsou odpovědné za tlumení růstu nádorů a stabilizace imunity. Reishi disponuje jedněmi z nejúčinnějších bioaktivních polysacharidů, které se dosud podařilo najít v léčivých rostlinách. Polysacharidy produkují kaskádu léčivých efektů: zvyšuje se fagocitóza (pozření) infikovaných nebo poškozených buněk, zvyšuje se hladina interleukinů a interferonů v těle (tyto substance bílkovinné povahy slouží ke komunikaci mezi jednotlivými imunitními buňkami a jejich populacemi ), což zvyšuje počet a odpověď t-lymfocytů a monocytů, dochází k hojení ran zvýšením aktivity fibroblastů. MPS stimulují produkci takzvaného tumor nekrotizujícího faktoru TNF, který ničí nádory blokem tvorby krevních cév. Ganoderické kyseliny (triterpeny) podporují úlevu při alergiích a tlumivě aktivitu chemických mediátorů zánětů, vč. uvolňování histaminu.

Dalšími důležitými látkami v reishi jsou adenosin a organické germánium. Adenosin tlumí hromadění krevních destiček, působí na rozšíření periférních cév a všeobecně na vegetativní nervový systém, který je spoluodpovědný za léčivý a preventivní účinek reishi při migréně a při poruchách prokrvení koronárních a periférních cév. Organické germánium zase působí při vylučování těžkých kovů a ostatních jedů z těla, stabilizuje imunitní systém a podporuje tvorbu látek v těle, které tlumí viry v těle člověka, dále podporuje zásobování buněk kyslíkem. Reishi obsahuje 4-6 x více germánia než známý žen šen. Podle výzkumů (např. Dr. Kazuhiko Asai), obsahuje až 2000 ppm organického germánia. Reishi má zřejmě v rostlinném i v houbovém světě největší obsah germánia vůbec.

Reishi je rovněž považována za adaptogenní látku bez vedlejších účinků při dlouhodobém užívání. Adaptogenní látky pomáhají organismu přizpůsobit se prostředí a stresovým faktorům plynoucím z moderní doby ( vystavování se toxinům , radiaci , stres z kolísání teplot nebo infekce organismu ). Reishi se mj. řadí ke špičkám v kategorii adaptogenů s tzv. kancerostatickým efektem. Její dlouhodobé užívání bez vedlejších účinků nám může zpomalit proces stárnutí, zajistit dlouhověkost a podle některých pramenů údajně i ideální váhu. Pravidelné používání reishi ve formě výluhů nebo čajů může pozitivně ovlivnit imunitní systém a zlepšit cirkulaci v krvi, čímž podporuje zdraví. Nejen zkušenosti z tradiční orientální medicíny , ale dnes už i četné výzkumy v Japonsku, Číně, Korei, Austrálii, Velké Británii a USA za posledních 30 let, dokazují spojitost konzumace reishi s léčbou nebo zlepšením stavu při velkém množství onemocnění. Japonská vláda oficiálně povolila používání reishi při léčbě rakoviny a nádorových onemocnění. O podobném kroku uvažuje i australská a korejská vláda. Bylo by však chybou se domnívat, že je reishi všemocná zbraň na mnoho neduhů. Reishi může mít i negativní účinky na lidské zdraví, tak jak to popisují někteří odborníci především z USA. Více v kapitole Reishi a medicína.

Nařízení komise EU č. 432/2012 neumožňuje popisovat všechny účinky u konkrétního doplňku stravy na lidský organismus. Jako jeden ze zdrojů informací můžete využít všeobecné informace např. o houbě reishi i jiných produktech uvedených na tomto serveru, které mají výhradně obecně informační nekomerční charakter a pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, např. za pomocí různých vyhledávačů nebo je přímo odkazováno na původní zdroj informací.