Shiitake

Shiitake (latinsky Lentinula edodes, česky Houževnatec jedlý) je lupenatá dřevokazná houba, která se nejčastěji pěstuje v Japonsku, a to na kmíncích stromů rodu Pasania. Jsou to stromy podobné mladých dubům. Shiitake pochází původně z východní Asie, kde se jeho léčebné účinky využívají více než dva tisíce let.

Shiitake v našich lesích nenajdeme, ale sami si ho můžeme po celý rok pěstovat ve sklepě, garáži či bytě. Koupit se dá v obchodech se zdravou výživou či bylinkářství v sušeném sypaném stavu či kapslích. Shiitake má vynikající chuť a aroma připomínající česnek. Obsahuje velké množství proteinů, zinku, draslíku, vitamíny skupiny B a vysoké množství vitamínu D. Dále je bohatá na polysacharidy a bílkoviny s esenciálními aminokyselinami. Tato houba vykazuje výrazně silnou protinádorovou a protivirovou aktivitu. Zvyšuje imunitní systém organismu. Obsahuje sacharidovou složku lentinan, která podporuje tvorbu lymfocyt a jiných částic imunitního systému. Značně snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, krevní tlak, má silné protisklerotické účinky. Také pomáhá tlumit nejrůznější příznaky alergií. Podporuje potenci, posiluje činnost žlučníku, jater, slinivky. S úspěchem lze houževnatec využít i k čištění organismu.

Níže citace ze serveru www.superionherbs.cz

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je spojována se závažnými onemocněními, jako jsou arterioskleróza a mrtvice. Takže badatelé byli nadšení, když v roce 1966 ze shiitake izolovali látku, která výrazně snižuje cholesterol v krvi. Tato látka, nyní nazvaná eritadenin, byla podávána potkanům krmeným stravou bohatou na cholesterol. V pouhých několika dnech, jak je popsáno v The Journal of Nutrition, hladina cholesterolu v krvi těchto potkanů klesla o 25 až 45 procent. Eritadenin se spojuje s rozpustnou vlákninou obsaženou v shiitake, ale jeho účinek je ještě silnější, když se konzumuje celá houba. Studie na lidech ukázaly, že pouhých 85 gramů (5-6 hub) denně může snížit cholesterol o 12% za týden.

„Na mnoho lidských nemocí, kterých v současnosti na světě přibývá, nejsou zvláštní léky,“ upozorňuje mykolog John Donoghue, spoluautor příručky pro pěstitele shiitake. „Selhání nebo špatné fungování imunitního systému je společným prvkem rakoviny, virových a imunodeficitních onemocnění,“ říká Donoghue. On i jiní vědci z celého světa stojí za tvrzením, že je čím dál více důkazů. Zdraví prospěšné sloučeniny, které se nacházejí v léčivých a jedlých houbách včetně shiitake, povzbuzují imunitní systém. Vědci nyní věří, že polysacharid nazvaný lentinan a virům podobné částice nalezené v shiitake spouští zvýšenou tvorbu různých sérových faktorů spojených s imunitou a zánětem. Tyto takzvané lymfokiny, jako například interferon a interleukin, povzbuzují obranný systém. Pohání množení fagocytů, včetně makrofágů a jiných imunitních bojovníků, kteří napadají rakovinné buňky, bakterie a viry.

Nejpůsobivější experiment, který prokázal protinádorové účinky Lentinula edodes, byl proveden na zvířatech. V Národním výzkumném centru rakoviny v Tokiu byly myši trpící sarkomem. Druhem rakoviny způsobené virem, léčeny malými dávkami výtažku z shiitake po krátká časová období. V roce 1970 výsledky publikované v časopise Cancer Research ukázaly, že u šesti z deseti myší došlo k úplné regresi nádoru. Při mírně vyšších koncentracích byla shiitake účinná na 100 procent – u všech myší došlo k regresi nádoru. Studie Drewovy univerzity v roce 1996 zjistila, že polysacharid vázaný na bílkovinu izolovaný z shiitake má silné protinádorové vlastnosti. Během studie bylo touto sloučeninou léčeno deset pacientů s rakovinou a u všech došlo k významnému zlepšení. Podobné studie ukázaly, že výtažky z shiitake pomáhají předcházet uchycení transplantovaných nádorů, a japonští vědci dosáhli „výborných výsledků“ v následné čtyřleté studii pacientů s pokročilou a opakující se rakovinou žaludku a tlustého střeva. Výtažek z shiitake se také testuje pro použití s moderními chemoterapeutickými léky, aby zmírnil jejich toxický dopad na zdravou tkáň a imunitní systém.

Poslední vývoj lékařského výzkumu shiitake zahrnuje využití výtažku z Lentinula edodes k potlačení množení viru lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) ve tkáňové kultuře. Výzkumníci z Lékařské fakulty Jamagučské univerzity v Japonsku oznámili, že výtažek z shiitake má „ochranný účinek“, který potlačuje běžný projev viru HIV – ničení buněk. Výzkumníci poznamenali, že látky jako shiitake, které zároveň povzbuzují imunitní odpověď a mají antivirové účinky, by měli být dále zvažovány pro léčbu AIDS. Vedle potírání rakoviny, zastavování růstu virů a snižování cholesterolu má shiitake silné antibiotické účinky na jiné organismy. Látka nazvaná cortinelin, širokospektrá antibakteriální látka, která byla izolována z shiitake, zabíjí široké spektrum patogenních bakterií. U sulfidové sloučeniny získané ze shiitake byl zjištěn účinek proti houbě, která způsobuje dermatofytózy a jiné kožní nemoci.

Po žampionech je shiitake nejčastěji pěstovanou houbou (v Japonsku se pěstovala už v druhém století našeho letopočtu). Pro pěstování se používá dřevo listnatých stromů, nejlépe dubu, buku nebo břízy, asi dva měsíce po poražení. Kmen se navrtá a do otvorů se vkládají špalíčky sadby. Doba prorůstání je podle teploty, potřebné vlhkosti, druhu použitého dřeva, jeho síly a odrůdy houby od 6 do 18 měsíců. Kmeny potom poskytují houbu tři až šest let a za tu dobu lze sklidit asi pět kilogramů plodnic. Shiitake můžeme upravovat všemi tradičními způsoby. Můžeme je dusit, smažit, grilovat, fritovat, zapékat a případně i udit.