Zajímavosti o Reishi

Obří reishi

Gigantickou reishi předvádí čínský obchodník z města Hezhou. Velké reishi nejsou v přírodě žádnou výjimkou. Tato obří reishi měla průměr 107 cm a váhu téměř 15 kg. Nalezena byla jižně od řeky Jang-c’-ťiang.

Mimo Čínu jsou proslulé nálezy reishi v pralesních oblastech Vietnamu. Podle ChinaNews zde byly nalezeny dvě obří reishi. Jedna s průměrem 120 cm o váze 5 kg a druhá s průměrem 150 cm a váze 6 kg. Pan Guo Quan, ředitel Zhengzhou Museum, odhadl stáří těchto reishi na 200 let.

Dalším z rekordmanů, co do hmotnosti, je jiný nález z Vietnamu. Gigantická reishi byla nalezena v provincii Ea Kar patřící do pohoří Dak Lak. Opravdu unikátní vícevrstvnatá reishi o délce 170 cm, šířce 120 cm a váze 220 kg. Další obří na videu.

Historické záznamy ukázaly, že dříve rostlo v přírodě divoce šest různých typů reishi: zelená, žlutá, bílá, fialová, černá a červená. Některé starší prameny uváděly, že různé barvy odpovídaly přínosu zdraví pro specifické orgány nebo různé oblasti těla. Červená verze reishi byla nejvzácnější a byla považován za nejvíce zdravotně výhodnou. V současné době se uvádí, že červená reishi je jediná „pravá“ reishi. Bez pomoci moderní vědecké analýzy již ale staří čínští bylinkáři tvrdili, že „červená reishi“ ganoderma lucidum byl samostatný druh hub a úplně jiný než „černá reishi“ – ganoderma sinensis. Poměrně vzácnější je žlutá reishi (ganoderma curtisii). Červenou barvu má i méně rozšířená ganoderma tsugae. V Číně známá pod názvem Songshan Lingzhi. Její zvláštností je to, že roste především na jehličnanech a na rozdíl od běžnější reishi má ráda chladnější podnebí. Poměrně hojně se vyskytuje v severovýchodních oblastech USA. Podle odborníků má tato houba ještě větší vazby polysacharidů na proteiny než samotná ganoderma lucidum. Samotné pěstovaní reishi je už vysoce odborná činnost (viz video).

Červená reishi (ganoderma lucidum) není vždy červená. Reishi se vejdou do barevné škály od světle žluté až po tmavě hnědou. Barva reishi může být ovlivněna sadbou, kvalitou kmenů a substrátů, vlhkostí a ovzduším (větrání a výměna CO2), stářím plodnic a řadou dalších faktorů. Reishi, které jsou pěstovány za stejných podmínek, budou mít velmi podobné barvy a budou poskytovat stejné zdravotní výhody.  Není žádný důvod se domnívat, že více hnědá nebo více světlá reishi bude mít méně výhod než správně červeně zbarvená reishi.

Nařízení komise EU č. 432/2012 neumožňuje popisovat všechny účinky u konkrétního doplňku stravy na lidský organismus. Jako jeden ze zdrojů informací můžete využít všeobecné informace o houbě reishi i jiných produktech uvedených na tomto serveru, které mají výhradně obecně informační nekomerční charakter a pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, např. za pomocí různých vyhledávačů nebo je přímo odkazováno na původní zdroj informací.